Mechanizm – serce krzesła

Szanowane marki foteli bardzo dużą wagę przywiązują do mechanizmu fotele biurowego, który jest sercem krzesła.

Jest to trudny element techniczny, który jednakże jest tym, czym silnik w samochodzie. Warto więc zwrócic uwagę nie tylko na design krzesła, jego cenę, ale przede wszystkim to, czy sprosta naszym wymaganiom poprzez umożliwienie wygody ruchów, poprawiający konfort siedzenia.
Mechanizmy są różnie nazywane w zależności od marki, jednakże do najbardziej znanych i mających swój odpowiednik u różnych producentów jest mechanizm:

SYNCHRONICZNY– umożliwiający jednoczesne odchylenie siedziska i oparcia stosownie do wagi siedzącego, stwarzając możliwość tzw. „swobodnego bujania się” na krześle i indywidualnego ustawienia kąta siedzenia poprzez zastosowanie blokady. Mechanizm ten jest konieczny do prawidłowej postawy kręgosłupa odciążając go, podczas wielogodzinnej pracy użytkownika. Co najbardziej istotne, pomimo naśladowania dynamiki ciała siedzącego, fotel z tym mechanizmem utrzymuje cały czas prawidłowe podparcie pleców i kręgosłupa.

Produkty z tym mechanizmem, są bardziej zaawansowane technicznie i kosztują więcej, lecz są bezspornie korzystne dla zdrowego, ergonomicznego siedzenia. Szczególnie zalecane są osobom spędzającym wiele godzin w pozycji siedzącej, zwłaszcza przed monitorem.
Mechanizm ten dzieli się na:

  • Synchroniczny z blokadą oparcia w 5 położeniach
  • Synchroniczny z blokadą oparcia w 5 położeniach i regulacją głębokości siedziska

Bardziej zaawansowaną wersją mechanizmu synchronicznego jest wprowadzony na rynek przez markę Bejot:
VMS ORTHOPEDIC– charakteryzuje się on stałym ruchem siedziska we wszystkich kierunkach przestrzeni. Firma Bejot w odpowiedzi na medyczne fakty, mówiące o przeciążeniu kręgosłupa podczas siedzenia, które nie jest naturalną pozycją człowieka, stworzył mechanizm, który umożliwia tzw. siedzenie biodynamiczne. Polega ono na zachowaniu biologicznych predyspozycji ciała ludzkiego do poruszania się we wszystkich trzech wymiarach przestrzeni. Siedząc w niezmienionej pozycji, doprowadzamy do ucisku naczyń krwionośnych. Nieodżywione tkanki i zły przepływ krwi stają się w rezultacie przyczyną żylaków kończyn dolnych. Brak ruchu, minimalna aktywność mięśniowa oraz nacisk na przeponę powodują, że oddech staje się płytki i ciężki, a my ospali i zmęczeni.

Systemem VMS Orthopedic jest bezobsługową, rewolucyjną konstrukcją, która wywołuje wielowymiarowe procesy ruchowe- pozwala na ruch siedziska we wszystkich kierunkach i tym samym „zmusza” ciało do systematycznego ruchu.
Siadając na krześle z tym mechanizmem użytkownik nie odczuwa powszechnego i znanego w innych przypadkach zahamowania, lecz wprost przeciwnie- czuje, że „płynie”, a ciało nie ulega żadnemu przytwierdzenia do biurka. Krzesło skonstruowane jest tak, że wręcz zachęca do zwiększenia aktywności ruchowej. Dzięki ruchomemu siedzisku nacisk rozłożony jest prawie na połowę powierzchni całkowitej krążka międzykręgowego, nie ulega on odkształceniu, a impulsy nerwowe i energetyczne swobodnie przepływają przez nasze ciało redukując dolegliwości związane z negatywnymi skutkami pracy biurowej. Naprzemienny nacisk na całą powierzchnię krążka zaopatruje dyski w energię, która pobudza aktywność i wydajność pracownika.

System VMS Orthopedic jest mechanizmem, skonstruowanym przez jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie firm niemieckich. Wdrożenie systemu poprzedzone zostało szczegółowymi badaniami medycznymi, technicznymi i jakościowymi przeprowadzonymi w prestiżowych instytutach i ośrodkach badawczych w Niemczech.

VMS Orthopedic to najwyższa jakość fotela obrotowego, mobilnego, elastycznego, który daje użytkownikowi nieograniczoną możliwość ruchów poprzez aktywizację układu mięśniowego, co umożliwia przyjemną i efektywną pracę każdemu użytkownikowi. To działa!